FUT VE FUE ARASINDA Kİ FARKLAR

Fut yöntemi; Foliküler Ünite transferi denilen saç ekim yöntemimiz aslında 90’lara dayanmaktadır. Saç ekiminde kullanılan en eski tabir olmakla birlikte artık tercihen yapılan bir teknik değildir.

Fut yöntemi nasıl yapılır ?

Fut yönteminde yapılan işlem tamamı ile cerrahi bir işlemdir. İşlem yapılacak hastanın saçları traş edilmeden uygulama yapılır. Lokal anestezi uygulandıktan donör bölgesi yani alım yapılacak yerde belirlenen kıl kökü kadar kesit yapılır. Alım yapılan yerde açık yara olduğu için hemen dikiş atılır ve yara kapatılır.

Alım yapılan kesitler parçalara ayrılarak donör bölgesine yerleştirilmesi için hazırlanır. Ardından uygulama yapılacak yere kesitler atılarak dikim aşaması başlar. Ekim yapılan yerde sık bir görüntüden ziyade daha seyrek ve tek tek duran saç telleri yerini alır. Hepimizin bildiği üzere yapılan işlemde donör bölgesi yani alım yapılan yerdeki yara iz bırakacak ve ömrü hayatı boyunca bu şekilde devam edecektir. Fakat Fue yönteminde yapılan işlem tamamı ile farklı olup hayatımıza yenilik katmıştır.

Fue yöntemi nedir ?

Foliküler Ünite Transferi olarak adlandırılan bu işlem 2002 yılında hayatımıza geçmiştir. Fue yönteminde amaçlanan aslında kesitler alınmadan saç ekim işlemini gerçekleştirmektir. İşlemde lokal anestezi kullanılmaktadır. Bu işlemde genelde kıl kökleri enseden alınmaktadır. Fakat sakal bölgesinden de  sınırlı olmakla birlikte alınabilmektedir.

 

 

 

Fue yöntemi nasıl yapılır ?

Fue yöntemi aslında Fut yöntemine göre tamamen farklıdır. Yapılan işlemde kesitlerle alım yapılmaz. Öncelikle lokal anestezi uygulanır ve ardından belirlenen graft( kıl kökü) sayısı kadar micro motor yardımıyla çıkarılır.

Punç tarafından kıl kökleri solisyonlara doldurulmak üzere hazırlanır ve alım işlemi bu şekilde sonlandırılır. Ekim yapılacak yere tekrardan uygulanan lokal anestezi sonucu ekim yapılmaya başlanır. Birçok ekim yöntemi olmakla birlikte Lateral slits kullanılan en uygun yöntemdir. Ekim yapılacak yere uygulama yapılması için kanallar açılır ve bu şekilde ekim işlemi başlar.

Fut (Foliküler Ünite transferi) ve Fue (Foliküler Ünite Transferi) yöntemi arasında ki farklar nelerdir ?

1-Öncelikle Fut yönteminde kesinlikle traş yapılmaz fakat Fue yönteminde ise traşlama yapılarak alım yapılır.

2-Fut yönteminde yapılan alım işleminde kesilen deriler ufak parçalara ayrılarak ekim yapılır. Fue yönteminde herhangi bir kesit yapılmasına gerek kalmadan micro motor yardımı ile kıl köklerinin alımı gerçekleştirilir.

3-Fut yönteminde kesilen bölge olduğu için kanama oldukça görülür ve yara dikişle birleştirilir. Tamamen iyileşse bile iz kesinlikle kalmaktadır. Fue yönteminde ise herhangi bir kesit olmadığı için kanama çok çok az olur.

4-Fut yönteminde açılan kanallara yerleştirilen kıl kökleri arası Fue yöntemine göre çok fazla farklılık gösterir. Kesitlerin içine deriyle konulduğundan dolayı kıl köklerinin birbirine yakınlığı çok daha azdır. Fue yönteminde ise sadece kıl kökleriyle alındığından dolayı kıl köklerinin birbirine yakınlığı çok daha fazladır.

Aslında bizim istediğimizde bu olmuştur. Çünkü seyrek bi ekimden ziyade sık bir saç ekimi bizi çok çok daha fazla mutlu etmektedir. Fut yönteminde yapılan kesitler yüzünden dikiş izi kalması kimsenin istediği bir şey değildir. Bu nedenle Fue yöntemi tercih edilen ve günümüz itibariyle kullanılan yöntem olmuştur.

YanıtlaYönlendir